Technika MMAUFC

(ANALIZA) Jak poznać, że Poirier to fałszywy mańkut? Jaka jest ulubiona kombinacja Chandlera?

Dlaczego pomimo iż Dustin Poirier walczy z odwrotnego ustawienia, najchętniej zaprzęga do działania prawą rękę? Na jaką technikę Michaela Chandlera będzie musiał najbardziej uważać podczas gali UFC 281?




Sobotnią galę UFC 281 w Nowym Jorku zwieńczy starcie na szczycie wagi średniej pomiędzy Israelem Adesanyą i Alexem Pereirą, ale intrygująco zapowiada się także kluczowa dla układu sił w wadze lekkiej konfrontacja pomiędzy zaprawionymi w bojach Dustinem Poirierem i Michaelem Chandlerem. I to właśnie temu starciu króciutko przyjrzymy się w poniższej analizie, skupiając się wyłącznie na jego dwóch zagadnieniach – tj. odwrotnym ustawieniu Diamentu oraz ulubionej kombinacji Irona.

Oszukany mańkut z Luizjany

A zatem, wracając do tytułowego pytania – po czym rozpoznać, że Dustin to fałszywy mańkut? Otóż, sprawa jest prosta jak konstrukcja cepa – wystarczy znaleźć jakiekolwiek zdjęcia, na których podpisuje autografy czy plakaty. Jest ich w przestrzeni medialnej multum. Poniżej przykładowe.




Niekoniecznie jednak takie dowody na praworęczność Dustina w niniejszej mini-analizie nas interesują. Przykładów dominacji jego prawicy nad lewicą w warunkach bojowych nie brakuje – i to nimi się tutaj zajmiemy. A konkretnie dwoma ulubionymi akcjami Luizjańczyka.

Gdy zaczynał swoją karierę, Diament został przez trenerów ustawiony odwrotnie – pomimo iż jest praworęczny. Nie jest to rzadki zabieg, gdy pod trenerskie dłuto trafia nieukształtowany jeszcze zawodnik. Czasami lepiej ulepić z niego mańkuta, bo takowych jest w sportach walki mniej, a odwrotne ustawienie oczywiście niesie ze sobą wiele korzyści. Przejdźmy zatem do Dustina i konkretnych przykładów jego umiłowania do mocniejszej prawicy.

Prawy z klasycznej

Wszechmogący tak zbudował człowieka, że pod potężny prawy prosty czy prawy sierpowy nie ma lepszego ustawienia niż klasyczne. Aby więc w pełni wykorzystać potencjał swojej prawicy – mocniejszej ręki! – Diament bardzo chętnie zmienia ustawienie na klasyczne, praworęczne. W jaki sposób to czyni?

Na powyższych przykładach Poirier wykorzystuje lewy prosty, lewy sierpowy czy też po prostu markowany lewy, aby zapewnić sobie względne bezpieczeństwo przy zmienianiu pozycji na klasyczną – gdy już to uczyni, odpala potężny prawy w postaci prostego lub sierpowego. Zwracam też uwagę na okolicznościowe obniżanie pozycji przy zmianie ustawienia, celem przepuszczenia potencjalnego kontruderzenia.

To absolutnie ulubiona kombinacja w arsenale Dustina Poiriera – i oddać mu trzeba, że odwołuje się do niej z wielkimi sukcesami. Zachwiał nią Khabibem Nurmagomedovem czy Maxem Hollowayem, posłał na deski Charlesa Oliveirę.



Jako ciekawostkę dodam też – już bez odwoływania się do konkretnych przykładów – że po wyprowadzeniu (lub zamarkowaniu) lewego i zmianie ustawienia na klasyczne Dustin czasami odpala mocny prawy lowking – zamiast prawej ręki. Jego dominującą nogą jest bowiem oczywiście prawa.

Doskonały przykład kapitalnego spożytkowania mocy drzemiącej w prawicy zawodnika z Luizjany widzieliśmy też w jego rewanżowym starciu z Conorem McGregorem.

Kontrujący prawy sierp

Akurat odwoływanie się przez mańkuta do kontry prawym sierpem nikogo dziwić nie powinno – to cios trudny do dostrzeżenia szczególnie dla klasycznie ustawionych zawodników – ale warto przypomnieć, że właśnie tą techniką Diament kompletnie rozbił Irlandczyka. Owszem, kapitalne znaczenie dla przebiegu i wyniku tej walki miały też atomowe lowkingi Amerykanina, ale także i kontry prawym sierpem zrobiły swoje.

Poirier raz za razem poszukiwał kontrujących prawych sierpowych, dbając o to, aby nie wpadać w półdystans z własnymi atakami – wiedział, że McGregor nie jest tak mocny w inicjowaniu ataków jak w kontrowaniu. Powyżej widzimy kilka przykładów świetnych kontr w wykonaniu Dustina – po przepuszczeniu ciosów Conora czy też po sprowokowaniu go do ataku jabem. Na ostatniej animacji mamy też ostatni prawy sierp, który stanowił początek końca Notoriousa – wyprowadzony zaraz po atomowym lowkingu na łydkę.

Wszystkie walki UFC można oglądać i obstawiać w Fortunie – z bonusem do 600 PLN

Mając na uwadze spory poziom agresji, jaki najprawdopodobniej wniesie w sobotę do oktagonu Michael Chandler, można spodziewać się, że Diament będzie tutaj polował na kontry prawym sierpem.

A skoro zahaczyliśmy o byłego dwukrotnego mistrza wagi lekkiej Bellatora

Ulubiona technika Chandlera

Iron nie zachwyca gabarytami – a to oczywiście wymusza na nim pewien określony styl walki, pełen agresji. Michael nie może wojować z górującymi nad nim fizycznie rywalami w dystansie kicbokserskim, bo brakuje mu tamże centymetrów i narzędzi do działania. Musi zatem przedzierać się do półdystansu – i tak też czyni, kapitalnie korzystając ze swojej bajecznej dynamiki.




Bezwzględnie ulubioną techniką Chandlera jest lewy sierpowy – często ze specyficznym doskokiem albo nawet ze zmianą pozycji na odwrotną. Wtedy może bowiem wykorzystać pełen potencjał swojej lewicy. Jak wygląda to na przykładach?

Chandler chętnie poprzedza rzeczony lewy sierpowy prawym w okolice korpusu – w ten sposób zmusza rywali do obniżenia gardy, czym następnie toruje sobie drogę do ich szczęki. Powyżej widzimy nokaut na Danielu Hookerze oraz bliźniaczo podobne mocne lewe sierpy, które dosięgały szczęk Tony’ego Fergusona czy Charlesa Oliveiry.




A zatem – prawica Poiriera w postaci prostego lub sierpowego po przekroku albo kontrującego sierpa czy też lewica z doskokiem Chandlera po kiwce prawym? Przekonamy się wczesnym niedzielnym rankiem.

Ten sondaż jest zakończony (od 1 rok).

Dustin Poirier czy Michael Chandler - kto wygra?

Dustin Poirier
86.08%
Michael Chandler
13.92%

Wszystkie walki UFC można oglądać i obstawiać w Fortunie – z bonusem do 600 PLN

Fortuna Online to legalny bukmacher. Gra u nielegalnych firm jest zabroniona. Hazard wiąże się z ryzykiem.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Back to top button