
Zmiany w zasadach MMA
Podczas konferencji ABC przedyskutowano i przegłosowano szereg zmian w MMA.
Szykuje się szereg zmian w zasadach MMA obowiązujących w Stanach Zjednoczonych, na których wzoruje się niemal cały świat.
Podczas 28. dorocznej konferencji ABC (Association of Boxing Comissions) w Las Vegas poddano dyskusji kilka najbardziej kontrowersyjnych kwestii, ostatecznie wprowadzając następujące zmiany i usprawnienia, które najprawdopodobniej zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2017 roku w niemal wszystkich amerykańskich stanach.
Zasady punktacji
Poniżej trzy kryteria, na podstawie których należy punktować rundy.
1. Efektywne uderzenia/grappling
2. Efektywna agresja
3. Kontrola klatki/ringu
Zmiana polega na tym, że od 1 stycznie punktujący będą zwracać uwagę przede wszystkim na najważniejsze kryterium, którym jest „Efektywne uderzenia/grappling”. Tylko i wyłącznie jeśli w tym obszarze nie będzie dało się wskazać lepszego zawodnika, sędziowie przyjrzą się „Efektywnej agresji”. Jeśli i tu będzie po równo, dopiero wtedy w grę wejdzie „Kontrola klatki/ringu”.
Innymi słowy, mocno ograniczono znaczenie agresji i kontroli oktagonu, zdecydowanie wyżej ceniąc faktyczne uderzenia i przebieg walki na chwyty.
Dodatkowo, w definicji „Efektywnych uderzeń/grapplingu” zawarto instrukcję, wedle której w parterze większą wagę przywiązywać należy do faktycznych rezultatów akcji zawodników niż do ich pozycji (górna/dolna).
Z kolei przy „Efektywnej Agresji” zaznaczono, że pogoń za rywalem bez wyrządzania mu faktycznych szkód nie może być rozumiana jako efektywna agresja.
Kiedy zawodnik jest w parterze?
Zmodyfikowano definicję zawodnika, który znajduje się w parterze. Skończyły się czasy trzech punktów podparcia.
Od tej pory, aby zawodnik został uznany za faktycznie przebywającego w parterze, nie może już stać i dotykać jedną ręką podłoża – wedle nowych zasad jego rywal będzie wtedy miał pełne prawo, aby atakować go kolanami i kopnięciami na głowę. Aby uniknąć tych uderzeń i znaleźć się w parterze, zawodnik musi dotykać podłoża obiema nogami i obiema rękami. Dobiegną zatem końca gierki w klinczu pod siatką, gdy zawodnik opuszczał jedną rękę na podłoże, uniemożliwiając rywalowi ataki na głowę kolanami.
Wysunięte palce
Otwarcie pięści i poruszanie otwartej dłoni z wysuniętymi palcami w kierunku twarzy bądź oczu rywala będzie uznane za faul. Zawodnicy mogą mieć otwartą dłoń, ale jej palce muszą być skierowany w górę.
Kopnięcia piętą na nerki dozwolone
Od tej pory zawodnicy będący na plecach z rywalem w gardzie będą mogli atakować go kopnięciami na nerki. Główną rolę w przepchnięciu tego nowego przepisu odegrał sędzia John McCarthy, który wyjaśnił, że nie są to uderzenia groźne dla zdrowia zawodników, a jednocześnie mogą być skuteczne w zapobieganiu bierności ze strony inkasującego je zawodnika na górze.
Chwytanie obojczyka dozwolone
Zlikwidowano też nieistniejący w praktyce przepis, który zabraniał chwytania za obojczyk. Goszczący na spotkaniu weterani w osobach Randy’ego Couture’a i Jeremy’ego Horna wyśmiali go, przekonując, że coś takiego praktycznie w przyrodzie nie występuje, a McCarthy dodał, że chwytanie obojczyka może działać co najwyżej na pięciolatka.
Koniec luźnych koszulek dla pań
Zmieniono zasady dotyczące góry stroju sportowego dla pań. Nie będą one mogły korzystać już z luźnych koszulek, ale koniecznym stanie się założenie obcisłego stroju w formie rasha lub czegokolwiek zbliżonego.
*****
ABC nie ma prawa narzucać nowych zmian poszczególnym Komisjom Sportowym w Stanach Zjednoczonych, ale najprawdopodobniej zdecydowana większość z nich zaakceptuje je.
Komentarze: 1