Brooks ujawnia taktykę na Helda


Will Brooks zapowiada, że nie tylko będzie gotowy na dźwignie na nogi Marcina Helda, ale też, że skończy tyszanina przed czasem.

Rozdający karty w kategorii lekkiej Bellatora Will Brooks, który mocno skrytykował swojego najbliższego przeciwnika, Marcina Helda, za rzekome unikanie walki, w MMAJunkie Radio szczegółowo opowiedział o planie na walkę z Polakiem, do której dojdzie 6 listopada na gali Bellator 145.

Gdy gość jest ekstremalnie utalentowany w jednej płaszczyźnie, zawsze wydobywa ze mnie to, co najlepsze. Większość ludzi sądzi, że jak dostajesz wszechstronnego gościa, to wtedy jest to wyzwanie. Ale nie jest to takim wielkim wyzwaniem, bo wszystko, co musisz robić, to iść do klubu i trenować. Po prostu być gotowym na walkę, być gotowym na walkę w każdej płaszczyźnie.

Jeśli jednak masz gościa, który ma jedną konkretną rzecz, w której jest po prostu zabójczo dobry, musisz wyhamować. Przyjrzeć się każdej najdrobniejszej pozycji w kwestii tego, jak działają dźwignie na nogi, jak je bronić, jak sam przechodzisz do dźwigni na nogi i jak to powstrzymać, zanim w ogóle do tego dojdzie. Jak pracować stopą, jak uderzać w stójce, aby nie mógł dostać się do twojej nogi. Gdy zepchnie cię na siatkę, jak upewnić się, że nie zejdzie po nogę. To drobne detale, które ludzie przeoczają, a na które ja lubię zwracać uwagę.

Amerykanin przypomina, że w przeszłości mierzył się już ze specjalistą od dźwigni na nogi.

Nie jestem tym szczególnie przejęty, bo jedną z moich najlepszych walk w MMA stoczyłem z Satoru Kitaoką w Japonii i jeśli znasz jego background, to jest to zabójczy spec od dźwigni na nogi. Radziłem sobie bardzo dobrze z bronieniem jego prób dźwigni, a nawet byłem w stanie wywierać presję i go skończyć.

Mistrz stwierdził też, że zamierza nie tylko wybronić próby poddań ze strony pretendenta, ale też wykorzystać je do skończenia Polaka przed czasem.

Nie mogę się doczekać walki z Marcinem Heldem. Uważam, że będzie jednym z tych gości, których będę mógł skończyć, bo na tym się skupiam. Gość taki jak on, który tak bardzo koncentruje się na atakowaniu jednej rzeczy, otwiera drogę, żeby być skończonym, przyjmuje wiele uderzeń, wiele ciosów.

Gdy tylko skręci się po nogę, zamierzam wybronić poddanie i trafiać go łokciami, ciosami, uderzać kolanem, zranić go. Skończyć go.

Brooks przyznał, że śledzi bardzo uważnie wszystkie pojedynki, w których walczą zawodnicy lubujący się w atakach no nogi. W swoim klubie American Top Team może sparować między innymi z Hectorem Lombardem, który posiada doskonałe – ale już nieco zapomniane przez fanów – skrętówki, choć najwięcej czasu spędza na treningach ze specjalistą od BJJ o imieniu Shawn (Shaun?). Nie podał jego nazwiska, ale niewykluczone, że chodzi o Shauna Dillona lub Shawna Dilliona – to prawdopodobnie jeden i tam sam zawodnik, którego różne źródła różnie przedstawiają.

Zaczynam studiować, edukować się w temacie dźwigni na nogi. Jak goście się po nie wkręcają, jak zapinają technikę. Oglądam wszystkich, każdego gościa, wszystkie style ataku na nogi, żeby być gotowym na dźwignie Marcina Helda.

W swojej ostatniej walce Marcin Held poddał balachą na kolano Alexandra Sarnavskiy’ego.

Czy Brooks zdoła wybronić ataki na nogi Marcina? I czy aby na pewno oglądał przedostatni pojedynek naszego rodaka?

Bartłomiej Stachura | Twórca Lowkinga i człowiek odpowiedzialny za każdy element funkcjonowania portalu. Voldemort. Maniak analiz technicznych i felietonów, często cierpi na słowotok. W przerwach od MMA mąż i ojciec.


14 odpowiedzi na „Brooks ujawnia taktykę na Helda

  


 1. […] się na fali siedmiu zwycięstw mistrz, który niedawno opowiedział szczegółowo o taktyce na walkę z tyszaninem, tym razem w rozmowie z MMAOddsBreaker przybliżył okoliczności, w jakich doszło do zestawienia […]

 2. 


 3. […] się na fali siedmiu zwycięstw mistrz, który niedawno opowiedział szczegółowo otaktyce na walkę z tyszaninem, tym razem w rozmowie z MMAOddsBreaker przybliżył okoliczności, w jakich doszło do zestawienia […]


Dodaj komentarz na forum lub w polu poniżej (będzie również widoczny na forum)!


Nie jesteś zalogowany / zarejestrowanyNie możesz pisać komentarzyWskazówka: Zaloguj się lub zarejestruj, by móc komentować i uzyskać wiele dodatkowych funkcjonalności!  


 1. Ciekawie Brooks buduje "hype" na walkę. Jednak spokojnie patrząć, to raczej poza słowami nie pójdą czyny i Brooks przygotuje się do walki pod innym kątem, niż obrona skrętówek.


 2. 


 3. Ciekawie Brooks buduje "hype" na walkę. Jednak spokojnie patrząć, to raczej poza słowami nie pójdą czyny i Brooks przygotuje się do walki pod innym kątem, niż obrona skrętówek.

   

  :89: 


 4. 


 5.  

  Ciekawie Brooks buduje "hype" na walkę. Jednak spokojnie patrząć, to raczej poza słowami nie pójdą czyny i Brooks przygotuje się do walki pod innym kątem, niż obrona skrętówek.

   

  :89: 

   

  W sensie wiadomo, że nie spędzi wszystkich treningów na obronie ataków na nogi, tylko przygotuje się do pełnowmiarowej walki.


 6. 


 7. Ciekawie Brooks buduje "hype" na walkę. Jednak spokojnie patrząć, to raczej poza słowami nie pójdą czyny i Brooks przygotuje się do walki pod innym kątem, niż obrona skrętówek.

  Niech tylko czasem (nie)zapomni, że Marcin też umie inne elementy BJJ :)


 8. 


 9.  

  Ciekawie Brooks buduje "hype" na walkę. Jednak spokojnie patrząć, to raczej poza słowami nie pójdą czyny i Brooks przygotuje się do walki pod innym kątem, niż obrona skrętówek.

  Niech tylko czasem (nie)zapomni, że Marcin też umie inne elementy BJJ :)

   

  I stójkowe też.


 10. 


 11. Szczerze to najbardziej ciągle mnie martwi trochę podejrzana kondycja Marcina. Przypominam, że to głównie z wypompowania przegrał walkę z Chandlerem. W ostatnich walkach wyglądał zdecydowanie lepiej pod tym względem, ale z tego co pamiętam nie wychodziły poza 2 rundę. Mam ogólnie wrażenie , że polscy fighterzy są do tyłu z cardio na tle innych w UFC i nie tylko. Ktoś ma pomysł czemu tak jest? Gorsze soczki? Przestarzałe metody treningowe? BTW w Bellatorze walki mistrzowskie to oczywiście 5 rund?

 12. 


 13. Szczerze to najbardziej ciągle mnie martwi trochę podejrzana kondycja Marcina. Przypominam, że to głównie z wypompowania przegrał walkę z Chandlerem. W ostatnich walkach wyglądał zdecydowanie lepiej pod tym względem, ale z tego co pamiętam nie wychodziły poza 2 rundę. Mam ogólnie wrażenie , że polscy fighterzy są do tyłu z cardio na tle innych w UFC i nie tylko. Ktoś ma pomysł czemu tak jest? Gorsze soczki? Przestarzałe metody treningowe? BTW w Bellatorze walki mistrzowskie to oczywiście 5 rund?

  Tak 5 rund.

  Co do polskich przypadłości, to obok słabej kondycji dopisałbym słabe zapasy i mamy archetyp polskiego zawodnika mma. Z czego to wynika? To chyba nie miejsce na taką dyskusję.


 14. 


 15. Szczerze to najbardziej ciągle mnie martwi trochę podejrzana kondycja Marcina. Przypominam, że to głównie z wypompowania przegrał walkę z Chandlerem. W ostatnich walkach wyglądał zdecydowanie lepiej pod tym względem, ale z tego co pamiętam nie wychodziły poza 2 rundę. Mam ogólnie wrażenie , że polscy fighterzy są do tyłu z cardio na tle innych w UFC i nie tylko. Ktoś ma pomysł czemu tak jest? Gorsze soczki? Przestarzałe metody treningowe? BTW w Bellatorze walki mistrzowskie to oczywiście 5 rund?

   
  Tak, walki mistrzowskie to pięć rund.

   

  Moim zdaniem słabsza kondycja Marcina w dużej mierze wynikała z dwóch czynników mocno zresztą powiązanych - dążenia do poddanie za wszelką cenę i mniejszego doświadczenia. Pierwsze drenowało jego siły ze względu czysto fizycznego - każdą najdrobniejszą okazję próbował wykorzystywać do ciągnięcia poddania, nawet wtedy gdy nie było na to większych szans. Drugie natomiast (doświadczenie) bardziej drenowało go od strony psychicznej w tym sensie, że za wszelką cenę musiał przenieść walkę do parteru, a każda nieudana próba powodowała nerwowość, osłabiała kondycję.
   
  W ostatnich walkach jednak wygląda to już zupełnie inaczej. Marcin jest o wiele bardziej pewny siebie, spokojniejszy, a cała jego gra parterowa przeszła dłuuuugą drogą. Teraz atak na nogi nie jest dla niego koniecznością, częściej skupia się na kontroli i ciosach z góry (patrz - Demian Maia). Tak o tym mówił niedawno:
   

  Mam ją (balachę na kolano) dopracowaną, tak staram się to robić, żeby w przypadku, gdy stracę tę technikę, dochodzić do pozycji z góry. To już nie są te walki, jak na początku, gdy szedłem po nogi, a jak coś nie wychodziło, zostawałem na dole. Teraz robimy to inaczej, zmieniłem trochę styl i po każdej nieudanej dźwigni na nogi staram się iść na górę.

   


 16. 


 17. Brooks ma wielkie kopyta, szczególnie uda - Marcin sam zwracał na to uwagę. Ja tam sie trochę o Heldzika boję, ale jestem dobrej myśli!


 18. 


 19. To nie będzie łatwa walka dla Heldzika. Brooks rozkręca się z każdą rundą no i pokonał Chandlera i Jansena z którymi Marcin przegrał.

 20. 


 21. Brooks brzmi przerażająco rozsądnie i "analitycznie". Pozostaje wierzyć, że poprzedni przeciwnicy próbowali rozkminiać styl Helda w dokładnie taki sam sposób ale się tym głośno nie chwalili.


 22. 


 23. Zaproście Helda do podcastu, Panowie! To byłby hit!